Lisabonské metro je rozhodně hlavním dopravním prostředkem po městě. Otevírá se ráno v sedm hodin rano a poslední soupravu stihnete jestě hodinu po pulnoci, ale není špatné přijít o něco dříve. Podzemí je čisté, přehledné a bezpečné - pány z bezpečnostní služby s nápisem 2045 vidíte všude. Ve městě jsou čtyři linky metra a pokrývají celkem velkou část území.
Jinak máte tři možnosti jak se metrem pohybovat:
1) koupíte si lítačku - elektronickou kartičku - jejiž výroba stojí cca 6 euro a trvá týden (s expresním příplatkem to máte kolem 15 euro) a jednou za měsíc po vás bude chtít nakrmit a to stojí 18 euro; kartičku si můžete vyřít na snad všech přestupních stanicích i na některých dalších - holky a já jsme si ji třeba objednali na Campo Pequeno; kartičku si vyřídíte v informačním stánku stanic, kde se mimochodem zpravidla překvapivě mluví anglicky
pozn. nabíjení se dělá v automatu na lístky, které jsou pochopitelně na každé stanici, takze no problemo
2) kupovat si lístky je varianta pro lidi, kteří nemusí jezdit každý den; nejlevnější lístek je přestupný, takže se na něj dostanete přes celé město a to za 75 centů, když hned koupíte zpáteční, zaplatíte cca 1,35 eura, což je prostě sleva; je potřeba popřemýšlet, jestli se tahle varianta vyplatí nebo ne
3) jezdit jako "černý cestující" když máte pevné nervy nebo jste z Prahy můžete taky; obecně se totiž do metra a ven jde přes něco jako turnikety, jenže na většine stanic bývají alespoň některé otevřeny, takže to jde prubnout, i tady ale fungují revizori - mě osobně 2x kontrolovali přímo za jízdy a jednou zablokovali východ a brali to ve velkém; kamarádka Denisa ale jezdila na černo celou dobu pobytu a v případě, že byl turniket u východu zavřený, tak teda obětovala jeden z lístků, které pro tyhle případy nosila, když potkala revizora, dělala nechápající cizinku a hájila se otevřenou bránou na vstupní stanici ... hodně štěstí!
Vlaky
Vlakových nádraží je ve městě několik a z každého se jezdí do trochu jiných míst. Takže třeba na pláže Estoril a Cascais se jezdí z nádraží (a zároveň konečné stanice metra) Cais do Sodré, do krásného městečka Sintra zase z Entrecampos.
Vlaky jsou pohodlné, s klimatizací - takže je tam v létě přeci jen trochu zima, průvodčí chodí, lístky štípají celkem bez čtení, nenajdete tam ale záchody.
Lístky je zase dobré koupit v automatech a ne na pokladně, které jsou stejně jen na větších stanicích resp. na nádražích.
Ceny jsou celkem fajne - třeba ona čtyřiceti minutová trať z města na Cascais ze za 1,55 euro (jedna cesta).
Lodě
My používali loď jen na cestu do části Lisabonu, která je na druhé straně řeky Tejo a kde je ona známá kopie sochy Ježíše Krista z Ria de Janéra. Plout se dá pochopitelně i jinam. Přístaviště najdete zase na stanici Cais do Sodré. Plavba trvá 10-15min.
Doprava přes řeku je celkem frekventovaná a za jednu cestu dáte 72 centů.
Taxi
Oblíbený a v nočních hodinách jediný rozumný dopravní
prostředek. Taxi není drahou záležitostí – když jedete ve čtyřech z centra
ve čtyři ráno, zaplatíte řekněme 7 euro místo toho, abyste hodinu šli. Existují
příplatky za denní dobu, noční dobu, zavazadla, ale není to takový rozdíl.
Nebojte se upozornit řidiče, když nezapne taxametr – je to lepší, než platit v cíli
přemrštěnou částku. Když vypadáte cize a neřeknete slovo portugalsky, můžete
taky narazit na dobráka, který vám dá i stoprocentní přirážku (odveta za
pražské taxikáře asi).
Abyste se cítili jako doma i jinak, když bude mít štěstí,
nepojedete Mercedesem ale Oktávií.
Autobusy a tramvaje
Autobusová doprava je ve městě také samozřejmostí, pokud ale bydlíte poblíž metra, tak vám chybět nebude. Jinak ale lístek stojí u řidiče 1,30 euro a jinde 70 centů - problém je s tím "jinde" - není moc kde - nad stanicí Campo Pequeno je u silnice žlutý stánek, kde lístky seženete, jinak ale nevim - já autobusy nejezdil.
Převážně historické centrum křižují typické muzejní tramvaje žluté a červené barvy. Pokuď chcete zažít romantiku lehce zašlých časů, tak se svezte. Na své staré tramvaje jsou místní pyšní a dodnes je pochopitelně používají jako běžný dopravní prostředek. Něco podobného najdete třeba i v Portu - jdete po ulici a vidíte jak stařičká souprava míjí roh domu o centimetry, na místě řidiče sedí osoba, která stroj ovládá jen jakousi pákou. Určitě si do Čech přivezete víc než jen jednu fotku těhle pamětníků několika politických režimů.
Vlastní nohyTak tohle je taky zajímavý způsob jak se po Lisabonu pohybovat. Když máte čas a času je v Portugalsku tak nějak víc, chození je příjemným způsobem transportu - vždyť když už nohy trochu bolí, zastavit se na chvili v jedné z tisíce kavárniček můžete vždycky.